Az etikus horgászat alapszabályai

etikus horgászat

A horgászat nagyon sokat fejlődött az elmúlt évtizedekben, és ennek a fejlődésnek fontos része a horgászetikai szabályok kialakulása. A vizek és a természetes környezet óvása, illetve a halakkal való kíméletes bánásmód mind-mind fontos része az etikus horgászatnak. De mik is azok a konkrét dolgok, amelyekre egy jó szándékú pecásnak illik odafigyelnie? Lássuk is!

Óvd a természetes környezetet!

Akár városban, akár egy civilizációtól távol eső, természetes vízen horgászunk, fontos, hogy odafigyeljünk a környezetünkre. Ennek része az, hogy nem szemetelünk: eltesszük az etetőanyagos zacskókat, a magunkkal hozott szendvics szalvétáját vagy éppen a horgászfelszerelés elhasználódott, tönkrement elemeit.

Amennyiben belefér az időnkbe, össze is szedhetjük a horgászhelyen található szemetet, az anyatermészet és a következő pecás is hálás lesz érte! Szintén fontos, hogy ne zajongjunk a parton, ugyanis ez nemcsak a halakat tudja elijeszteni, de az élővilágot is zavarja. (És a többi horgászt is, őket is vegyük figyelembe!)

Bánj kíméletesen a kifogott halakkal!

Bár a halak szájában kevesebb idegvégződés van, mint az emlősökében, a horog fájdalmat és sérülést okoz nekik, a fárasztás pedig szintén megviseli a nagyobb halak szervezetét. Ezért is fontos az, hogy a visszaengedett halakat olyan állapotban bocsássuk útjára, hogy azok később ne pusztuljanak el. Jó pár dolog van, amire érdemes odafigyelni, lássuk is ezeket!

  • Ne nyelessünk indokolatlanul, ugyanis ebben az esetben nem a szájba, hanem a nyelőcsőbe vagy akár a hal gyomrába is akadhat a horog, amely így sokkal komolyabb sérülést okoz.
  • A hal kivételét lehetőleg apró szemű szákkal végezzük, amely kevésbé sérti a halak nyálkarétegét.
  • A kifogott halat csak a szükséges ideig tartsuk szárazon (2-3 percet a legtöbb hal gond nélkül kibír), majd óvatosan helyezzük vissza a vízbe, ne hajítsuk.
  • Ha szákba tesszük a halakat, az legyen kellően nagy, hogy elférjenek benne a halak, illetve kellően apró szemű, hogy ne sértse fel a halak nyálkahártyáját.
  • Ne tegyük a földre a halat, ugyanis károsodhat a nyálkahártyája, illetve a parton vergődve sérüléseket okozhat magának. A nagyobb testű halaknál használjunk megnedvesített, puha pontymatracot.
  • Ha visszaengedjük a halakat, előbb egy speciális spray-vel fertőtlenítsük a horog ütötte sebet, illetve a halon található egyéb sérüléseket.
  • Amennyiben az étkezőasztalra szánjuk a halat, egy határozott, tarkóra mért ütéssel öljük meg, hogy ne okozzunk neki fájdalmat.
etikus horgászat

Kép forrása: Freepik.com

Mikor és hogyan ne horgásszunk

A nemeshalak tilalmi időszakában tilos ezen halfajok célzott horgászata. Azonban némi dörzsöltség birtokában könnyű úgy tenni, mintha más halfajra horgásznánk, csak épp véletlenül az épp védelem alatt álló hal akadna mindig horogra. Ez még akkor is elkerülendő, amennyiben visszaengedjük a kifogott halakat!

Ugyanúgy nem illik sokáig maradni egy olyan horgászhelyen, ahol folyamatosan méreten aluli halak akadnak horogra. És amennyiben pergetés közben folyamatosan „kabátba” akasztunk halakat, szintén menjük másfelé, mert ez sem etikus. A tudatos „gereblyézés” pedig szigorúan tilos!

Milyen felszerelésre lesz szükséged az etikus horgászathoz?

Az etikus horgászathoz szükség van többféle felszerelésre. Ilyen a halak nyálkahártyáját védő szákfej és szák, illetve a fertőtlenítő spray és a pontymatrac is. Amennyiben nem igazodsz el a horgászbolt vagy horgász webáruház kínálatában, a legjobb, ha kérdezel. A JADABO webshop munkatársait például telefonon vagy emailben is eléred!

Képek forrása: Freepik.com

Hirdetés (X)