Az emberek többsége látott már fekete-fehér filmet. A színek azonban teljesen új dimenziót hoztak a mozi világába. Nagyjából így van ez az élet más területein is. Egy lakás otthonosságát is erősen meghatározza a színválasztás. A lehetőségek tárháza szinte szó szerint végtelen.
Ebben a bejegyzésben ezért meghatározzuk, mi mindent is érdemes tudni a színekről, illetve melyek a legjobb kombinációk, hogyan párosíthatjuk azokat a saját otthonunkban.
A színekről általánosságban
Mind tudjuk, hogy vannak színek, mint a fekete, a fehér, a piros, a kék, a sárga és így tovább. Valószínűleg az sem mond újat, hogy hogyan lehet ezeket keverni, hogy újabb árnyalatokat kapjunk. Ugyanakkor érdemes részletesebben is áttekinteni a legfontosabb tudnivalókat.
Mi az a szín?
Vajon tudnál válaszolni a kérdésre, hogy mit is jelent a szó szoros értelmében az, hogy szín? Ha azt mondanánk, hogy egyfajta elektromágneses rezgéshullám, valószínűleg rosszul éreznéd magad. Hiszen amellett, hogy látjuk, sőt szinte érezzük őket, komoly fizika és tudomány áll a dolgok hátterében. Alapvetően a fény, a sötétség, illetve a fény és a tárgyak kölcsönhatásából jön létre.
Ha te is elgondolkodtál rajta valaha gyerekként, vajon mások is ugyanúgy látják-e a színeket, mint te, akkor talán nem is tévedtél olyan nagyot. Van benne némi tudományos magyarázat, hogy mindenki egy kicsit máshogy érzékeli a színeket. Ez pedig annak is köszönhető, hogy más és más társításokat kötünk hozzájuk.
A színkör jelentése
Ahhoz, hogy kategóriákra bontsuk a színeket, a színkört szokás alkalmazni. Nem más, mint Isaac Newton határozta meg 1666-ban a színkört, amit Goethe 1810-es Színtana „fejlesztett” tovább. Ennek alapján léteznek:
- elsődleges- (piros, kék, citromsárga),
- másodlagos- (zöld, lila, narancs),
- illetve harmadlagos színek (az első- és másodlagos színek keverékei).
Ha még tovább szeretnénk menni az elméletben, színpárokat is meghatározhatunk. Ezek lényegében a színkör egymással szemben álló színeit jelentik. Léteznek
- monokróm- (egy szín különböző árnyalatai),
- analóg- (a színkörön egymás mellett elhelyezkedő és harmonizáló 3-5 szín), és
- komplementer (kiegészítő) színek (élénk, kontrasztos megjelenés).
Alapszínek
Alapszínek alatt az elsődleges színeket értjük, tehát a következőket:
- piros (vörös)
- kék
- citromsárga.
Ezek azok, amelyekből szinte végtelen, különféle féle színt keverhetünk. Ha a három alapszínből kettőt keverünk össze, meg is kapjuk a másodlagos színeket.
A színek hatásai
A színek legfontosabb ereje talán abban rejlik, hogy milyen érzelmi hatást képesek elérni. Nem véletlenül alkalmazzák annyi területen, és vált szinte valós tudománnyá mára a színpszichológia. Általában mindenkinek van kedvence, és a férfias-, illetve női színeket is könnyen meg lehet különböztetni. Erőt, lágyságot és rengeteg emóciót ábrázolhatunk velük.
Színek az otthonban: hogyan dobjuk fel a lakást?
Az otthon talán a legfontosabb hely minden ember életében. Ez az a hely, ahol megpihenünk, relaxálunk, feltöltődünk. Jó esetben. Nagy mértékben befolyásolják mindezt a színek, egyéb lakberendezési megoldások is.
Nem utolsósorban pedig vendégeinket sem illik egy életidegen helyen fogadni. Megkülönböztetjük egymástól a meleg-, hideg-, és semleges színeket is. Ezekről a következőket érdemes tudni:
- Meleg színek (pl. sárga, narancs, piros): a színkör egyik felén, a sárgától a liláig található színeket jelentik. Az elnevezés onnan ered, hogy szinte szó szerint meleg, látványos, melegséget sugárzó élményt váltanak ki.
- Hideg színek (pl. kék, lila, zöld): értelemszerűen a meleg színekkel ellentétben itt egy ellentétes hatást fejezünk ki. Ez azonban nem feltétlenül jelent rosszat, sőt. Nagyon jól lehet alkalmazni a hideg árnyalatokat, akár magabiztosságot sugározva.
- Semleges színek (fekete, fehér): idetartozik a klasszikus fekete-fehér kombináció, mert alapvetően nem keltenek különös hőérzetet.
Persze a három kategória nem zárja ki egymást, így nagyon jól keverhetjük őket a még kreatívabb lakásdizájn kialakításához.
A színek jelentése a lakásban
Nézzünk néhány általános hatást, avagy mit jelentenek az egyes színek, milyen érzést keltenek:
- Piros: erő, energia, dominancia.
- Kék: bizalom, biztonság.
- Sárga: fiatalos, látványos, optimizmus.
- Zöld: megnyugtató, természetesség.
- Narancssárga: offenzív, erős hatás.
- Rózsaszín: romantika, nőiesség.
- Fekete: erő, határozottság, luxus.
- Fehér: tisztaság, ártatlanság, könnyedség.
- Lila: nyugtató, csillapító.
- Barna: melegség, béke, kényelem.
Színek keverése a lakásban: ötletes, dizájnos kombinációk
Nézzünk is pár gyakorlati ötletet. Lakberendezés során érdemes a következő színeket, kombinációkat alkalmazni, a teljesség igénye nélkül:
- Kék-arany-fekete: luxust keltő, erőteljes, határozott otthont sugároz.
- Szürke-fekete-fehér-zöld: habár alapvetően a szürke-fekete-fehér kombináció nem tűnik túl színesnek, viszont egy kis zölddel ötvözve, növényekkel és némi dekorációval egészen stílusos otthont alakíthatunk ki.
- Zöld-rózsaszín-fehér: nőies, fiatalos, vidám otthonra tesz szert, aki ezeket a színeket választja.
- Sárga-szürke-fehér: igazán egyedi, megnyerő, egyszerre meleg és hideg hatású variáció.
Természetesen nincs kőbe vésve, hogy milyen színeket szabad, vagy nem szabad egymással keverni. Sőt, olykor az egészen drasztikus, kreatív megoldások hozzák a legjobb végeredményt.
Színhőmérséklet
Fontos továbbá az is, hogy a megfelelő színhőmérsékletet biztosítsuk az otthonunkban. Ez alatt értendő, hogy létezik a
- természetes- (Napból származó fény), illetve
- mesterséges (nem természetes fényforrásból) fény
Mindez azért fontos, mert a fény színe hatással van az ember közérzetére, a pihenésre, a munkavégzésre és számos egyéb dologra. Egy hideg, fehér szín tökéletes lehet munkavégzéshez, de a relaxáláshoz már nem feltétlenül alkalmas. A meleg, fehér fények viszont pihentető jelleggel bírnak.
Amennyiben tehát a saját otthonodba tervezel világítást, ajánlott meleg, fehér fényeket alkalmazni. Így kellemes lesz a hangulat, illetve otthonosabb lesz az egész lakás.
Kép forrása: Freepik.com