Az aszalás művészete

aszalás

Az aszalás az egyik leginkább egészségbarát tartósítási folyamat, hiszen nem igényel tartósítószert, segédanyagokat, cukrot, hiszen egy természetes folyamat felgyorsításával védjük meg az élelmiszert a minőségromlástól. Aszalt gyümölcsöt még az is nagy valószínűséggel fogyasztott már, aki az ellenkezőjét állítja, hiszen a mazsola sem más, mint aszalt szőlő.

Azt, amit korábban a napfény végzett, mármint a dehidrálást, amitől a bőrünket a szépségápolási szakemberek tanácsára védjük, ma már gépek végzik, hiszen nagykonyhai környezetben szükség van az egyenletes minőségre és a hatékonyságra.

Mit aszaljunk?

Magyar vidéken komoly hagyománya van az aszalásnak, Erdélyben például komoly aszalóházakat építettek a két világháború között, ezekben erdei gyümölcsöket, gombát és szilvát aszaltak jellemzően, de a háztartási tűzhelyeken is sokan végezték kicsiben ezt a folyamatot.

Ma pedig már ezt a komoly munkát aszalógépek végzik, legyen szó akár háztartásról, akár nagykonyhai környezetről vagy élelmiszer feldolgozásáról.

Aszalni szinte bármit lehet, a gyümölcsök közül az alma, szilva, kajszibarack, körte, bodzabogyó és a ribizli a legnépszerűbbek, a fügével pedig vigyázni kell, hiszen a magyarországi termés például nehezen adja meg magát a tartósítás eme egyik legtermészetesebb formájának.

Érdemes próbálkozni zöldségekkel is: remek aszalvány lesz a sárgarépából és egyéb gyökérzöldségekből, a hagymafélékből, de még a sóskából és spenótból is, illetve – bár nem zöldség, a gabonafélékből is.

A fűszernövényeket is érdemes inkább aszalni, hiszen a szabadban szárítás csak az év egy bizonyos szakában működik, ezzel a minőség sokkal inkább biztosítható, nagykonyhai környezetben pedig nem is adódik más megoldás, ha az étterem például saját fűszerekkel, keverékekkel dolgozik.

Az alapanyag

Bizonyos hiedelmekkel ellentétben nem a hibás árut aszaljuk, az aszalásra szánt termény is ép, egészséges, érett kell legyen, és persze tiszta, meg kell mosni, tisztítani, a felesleges vizet pedig el kell távolítani, hiszen ezt szeretnénk tenni a nedvességgel a belsejében is.

Azt már terméke válogatja, hogy milyen formában – szeletelve, kockázva, karikázva – kerül az aszalóba, az almát és a körtét például érdemes meghámozni, kimagozni, a ribizlit lebogyózni, a szilva szárát viszont nem szabad eltávolítani, hiszen ez tartja meg a helyén az igazán komoly zamatot adó beltartalmakat, enélkül ízetlen és rágós lesz.

Az aszalás menete

A tálcákra egy rétegben kell elhelyezni az aszalni valót, több tálcás gépekben a tálcákat érdemes rendszeres időközönként cserélgetni. A gyümölcsök víztartalmát ötödére, a zöldségeket kevesebb mint tizedére érdemes csökkenteni, a fűszernövényekre figyelni kell, mert nagyon gyorsan aszalódnak. Az aszalványokat szellős, hűvös, száraz helyen érdemes tárolni.

A folyamatban rendkívül fontos az eszközök minősége, ezért válasszon a Nagykonyhai.com Webáruház aszalógép kínálatából, illetve ajánljuk az ugyanitt kapható profi vákuumcsomagoló gépeket aszalványok csomagolásához.

Kép forrása: Pixabay.com

Hirdetés (X)