A bulgur sokak számára elsősorban mint köret lehet ismerős. Pedig ez az apró, tört búzaszemekből készült alapanyag ennél jóval sokoldalúbb. A Közel-Keletről származó bulgur gyorsan elkészíthető, tápláló és szinte bármilyen étellel könnyedén párosítható, legyen szó salátáról, rakott ételekről vagy desszertről. A bulgur tehát egy olyan sokoldalú konyhai alapanyag, amely túlmutat a hagyományos köreteken.
Kelet varázsa: mi az a bulgur?
A bulgur egy rendkívül tápláló és sokoldalúan felhasználható alapanyag, amelyet főleg a Közel-Keleten, a mediterrán térségben és Észak-Afrikában használnak. Az alapját a búza adja, elsősorban durumbúza, amelyet először előfőznek, majd kiszárítanak és különböző méretű darabokra törnek.
A bulgur ennek köszönhetően félig megfőtt állapotban kerül forgalomba, így elkészítése is gyorsabb és egyszerűbb, mint a nyers gabonáké.
Nem csak sokoldalú, de kifejezetten tápláló is
A bulgur kiemelkedően tápláló alapanyag, magas rosttartalma elősegíti az emésztést és stabilizálja a vércukorszintet. Növényi alapú fehérjeforrásként ideális vegetáriánus étrendhez, különösen hüvelyesekkel kombinálva, mivel nem teljes értékű fehérje.
Gazdag B-vitaminokban, vasban, magnéziumban és mangánban, amelyek fontosak az anyagcsere és az immunrendszer támogatásához. Alacsony zsírtartalma hozzájárulhat az egészséges testsúly fenntartásához, így ideális választás lehet egészségtudatos étrendekben, gluténérzékenyeknek azonban nem ajánlott.
Gyors és egészséges étel a rohanós hétköznapokra
Ahogy korábban már említettük, a bulgur előfőzött állapotban kerül forgalomba, így rendkívül gyorsan elkészíthető. Ez különösen praktikus lehet a sietős hétköznapokon, amikor leginkább valami gyorsan elkészíthető és tápláló ételre vágyunk.
Csak forró vízbe kell áztatni vagy néhány percig főzni, és már kész is! Egy serpenyőben kevés olajon párolt zöldségekkel és fűszerekkel keverve gyors egytálételként is megállja a helyét.
Hogyan használjuk még a bulgurt?
Salátába: tabulé és azon túl
A bulgur az ikonikus tabulé saláta egyik alapvető hozzávalója. Ez a friss, citromos ízvilágú libanoni étel petrezselyemmel, paradicsommal, mentával és olívaolajjal készül, tökéletes könnyű fogás vagy előétel. Azonban a bulgur más salátákban is kiválóan megállja a helyét.
Ha rostosabb alternatívát keresünk a kuszkusz vagy a rizs helyett, akkor használjuk a bulgurt. Próbáljuk ki sült zöldségekkel, feta sajttal vagy csicseriborsóval keverve egy kiadósabb, fehérjében gazdag salátaként.
Levesbetétként
Levesekben is izgalmas és tápláló hozzávaló lehet a bulgur. Gazdagítja a zöldségleveseket, húsleveseket, és a tartalmasabb, sűrűbb textúrát igénylő levesekhez is remekül passzol. A bulgur gyorsan megfő, így a levesekbe az utolsó pillanatban is könnyedén belekeverhető és sokkal táplálóbbá teszi azokat, mint a hagyományos tészták vagy galuskák.
Rakott ételek, fasírtok bulgurral
A bulgur remek alternatívája lehet a rizsnek rakott ételekben, például rakott káposztában, padlizsánban vagy töltött paprikában. Az étel textúráját és ízét gazdagítja, miközben kiválóan felszívja a fűszereket és a szaftot. Emellett bulgurból készíthető vegetáriánus fasírt is, amely remek növényi alapú fehérjeforrás.
Ha összekeverjük apróra vágott zöldségekkel, fűszerekkel és egy kis tojással, majd megsütjük, könnyű, mégis laktató alternatívát kínál a húsalapú fasírtok helyett.
Húsmentes főételek
A bulgur könnyen beépíthető vegetáriánus vagy vegán főételekbe és számos húsmentes ételben kiváló alapanyag. Az egyik legismertebb ilyen étel a „kibbeh”, amely hagyományosan darált hússal készül, de vegetáriánus változata bulgurral és lencsével is elkészíthető. Különböző zöldségekkel, hüvelyesekkel és fűszerekkel kombinálva tápláló és laktató főételeket alkothatunk.
Bulgur, mint a reggeli kása alapja
Bár sokan nem gondolnának rá, a bulgur akár édes reggeli fogásként is fogyasztható. Hasonlóan a zabpehelyhez, tejben vagy növényi tejben megfőzve édes kása készíthető belőle. Friss gyümölcsökkel, diófélékkel, mézzel vagy juharsziruppal felturbózva egy különleges, magas rost- és fehérjetartalmú reggelit varázsolhatunk az asztalra.
Különleges desszertek bulgurból
A bulgur még a desszertek világát is meghódította! A Közel-Keleten népszerű édes fogások között találhatók olyan édességek, amelyek alapja a bulgur, például a „köfte” vagy más édes gabonaételek. A bulgur karamellizált cukorral, aszalt gyümölcsökkel és fűszerekkel keverve kimondottan izgalmas és különleges édesség alternatívát kínál.
Készítsünk parádés édességeket bulgurból!
Energiagolyó
Hozzávalók:
- 1 csésze bulgur,
- ½ csésze kókuszreszelék,
- ¼ csésze méz vagy juharszirup,
- 2 evőkanál mogyoróvaj,
- 1 teáskanál fahéj,
- 1 teáskanál vanília kivonat,
- ¼ csésze apróra vágott csokoládé vagy kakaópor
Elkészítés:
- Főzzük meg a bulgurt a csomagoláson található útmutatás szerint, majd hagyjuk kihűlni.
- Keverjük össze a mézzel, mogyoróvajjal, vaníliával és a fahéjjal.
- Adjunk hozzá kókuszreszeléket és apróra vágott csokoládét.
- Formázzunk belőle kis golyókat, majd hűtsük legalább egy órán át a hűtőben, hogy összeálljanak.
Bulgur-alapú almás sütemény
Hozzávalók:
- 1 csésze bulgur,
- 2 csésze víz,
- 3 közepes alma (reszelve),
- ½ csésze cukor vagy méz,
- 1 teáskanál fahéj,
- ½ teáskanál őrölt szegfűszeg,
- 2 evőkanál olívaolaj,
- ½ csésze dió (durvára vágva),
- 2 tojás
Elkészítés:
- A bulgurt főzzük meg és hűtsük le.
- Keverjük össze a reszelt almát, cukrot, fahéjat, szegfűszeget, olajat és diót a bulgurral.
- Adjuk hozzá a tojásokat és jól keverjük el.
- Egy kiolajozott tepsiben simítsuk el a keveréket.
- Sütőben 180°C-on süssük 25-30 percig, amíg a sütemény aranybarna lesz.
Képek forrása: Istockphoto.com
Hirdetés (X)