A napelemek szabályozásával kapcsolatos változások

napelem

Az utóbbi időben sok volt a bizonytalanság a háztartási méretű kiserőművek – például napelemek – telepítésével és elszámolásával kapcsolatban.

A változások nem egyértelműek, de – mint ahogy az EnergyHub vállalatcsoport honlapján is olvasható – a 2026. január 1-ig üzembe helyezett vagy bővített HMKE rendszerekre az éves szaldós elszámolással történő energiavételezés a hálózatból 10 éven keresztül biztosított, ezzel pedig a beruházás akkor is megtérülhet, ha a beruházó egyébként nem vett igénybe támogatást.

A szolgáltatási díj felépítése

A villamos energiáért fizetett szolgáltatási díj két részből tevődik össze, az egyik a kereskedelmi díj, amit a felhasznált villamos energiáért fizetünk, a másik rész pedig a rendszerhasználati díj, amit az elosztóhálózat használatáért fizetünk. Az első díjat az egyetemes szolgáltatónak fizetjük, a másodikat pedig az elosztó hálózati engedélyes felé a karbantartásért, a hálózat üzemeltetéséért, illetve a transzformátorokon fellépő veszteségek fedezésére.

Ha valaki HMKE-t telepít, attól még jogosult marad az egyetemes szolgáltatás igénybevételre, jóllehet a kereskedő nem választható, az elosztói engedélyes pedig területi alapon adott.

A HMKE megfelelő méretezése

Egy jól méretezett HMKE segíthet abban, hogy a fogyasztó az alacsonyabb, rezsicsökkentett árkategóriában maradjon, amiből a HMKE nélkül már kilógna, így ezzel a beruházással nemcsak a felhasznált villamos energia mennyisége csökkenthető, de még az egységára is. Viszont a beruházás megtérülési számításakor hiba lenne csak ezzel kalkulálni, hiszen mindig figyelembe kell venni a szintén kWh alapon fizetett rendszerhasználati díjat is.

Költségek, megtérülés

Az iparági tapasztalatok azt mutatják, hogy korrekt, piaci árazással a rendszer telepítési költsége kWh-ra számolva 350-420 ezer forint. Egy kWh-nyi kiépített kapacitás éves szinten hozzávetőleg nettó 50-60 ezer forint energiaköltség-megtakarítást eredményezhet, függően persze az árkategóriától is, hiszen piaci árral számolva a megtakarítás egységenkénti összege akár 90 ezer forintig is felkúszhat, nagyban lerövidítve a megtérülési időt.

Piaci áron számolva a megtérülési idő könnyedén 5 év alá csökkenhet, de még az alacsonyabb, rezsicsökkentett árral számolva is tíz évnél rövidebb megtérüléssel számolhatunk, tehát a beruházás még így is mindenképpen megéri.

Összességében elmondhatjuk, hogy az utóbbi idők jogszabályi változásai nem lehetetlenítik el a már megvalósult, vagy a 2026 első napjáig megvalósuló beruházásokat, bővítéseket, hiszen a megtérülés mindenképpen megtörténik a törvény által szaldós elszámolásra biztosított tíz éven belül.

Azoknak pedig, akik még a lakossági piaci ár bevezetése előtt kalkuláltak, igazi megkönnyebbülés lehet, hogy a HMKE telepítése mellett döntöttek, hiszen nekik ezzel az egyébként kellemetlen változással a beruházás költségeik még rövidebb időn belül megtérülnek a megnövekedett villamosenergia-költségek következtében.

Kép forrása: Pixabay.com

Hirdetés (X)