Növényi étrend: minden amit érdemes tudni róla

A növényi alapú étrendnek több fajtája is létezik.

A növényi alapú étrend egyre népszerűbbé válik világszerte, ami többek között annak köszönhető, hogy trenddé vált odafigyelni az egészségre, a környezetvédelemre és az állatok jogaira. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk a növényi étrend különböző típusait, köztük a vegetáriánus, vegán és pescatáriánus étrendet.

Megismerheted, hogy miben különböznek egymástól, valamint milyen alternatívákat kínálnak a hagyományos állati eredetű ételek helyettesítésére.

Vegetáriánus étrend

A vegetáriánus étrend lényege, hogy követői nem fogyasztanak húst (beleértve a vörös húst, baromfit és halat), de más állati eredetű termékeket, például a tejtermékeket és tojást igen. A vegetáriánus étrendet különböző okokból választhatják, ezek jellemzően egészségügyi, etikai vagy környezetvédelmi megfontolások. Az étrenden belül több alcsoport is létezik:

  • Laktovegetáriánusok: Nevéből adódóan is lehet rá következtetni, hogy húst nem esznek, viszont tejtermékeket fogyasztanak.
  • Ovovegetáriánusok: Húst és tejtermékeket sem esznek, viszont tojást igen.
  • Lakto-ovo vegetáriánusok: Ők azok, akik a húst elhagyják, de tojást és tejterméket is fogyasztanak.

A vegetáriánus étrend gazdag lehet rostokban, vitaminokban és ásványi anyagokban, mivel rengeteg gyümölcsöt, zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát és hüvelyest fogyasztanak. A hús elhagyása viszont kihívást jelenthet a fehérje, vas, B12-vitamin és egyéb tápanyagok pótlásában, így ezekre különös figyelmet kell fordítani.

Vegán étrend

A vegán étrendet sokan összekeverik a vegetáriánussal, pedig sokkal szigorúbb annál. A kettő közti különbség, hogy azok, akik vegán életmódot követnek, teljesen kizárják az étrendjükből az összes állati eredetű terméket, beleértve a húst, halat, tejtermékeket, tojást és még a mézet is.

A vegánság az étrendi választás mellett, leginkább etikai döntés, amely az állatok kizsákmányolásának elkerülésére törekszik az étkezésen túl a mindennapi élet más területein is, mint például a ruházkodás vagy kozmetikumok használata.

Rengeteg területre kiterjed, ezért rendkívül nagy figyelmességet és következetességet igényel a megfelelő betartása.

Fehérje és tápanyagok pótlása

Mivel a vegánok nem fogyasztanak semmilyen tejterméket, és tojást sem, ezért különösen oda kell figyelniük a fehérje és néhány létfontosságú vitamin pótlására. A B12, a vas és a kalcium is leginkább állati eredetű ételekben találhatóak meg, ezeket a megfelelő növényi alternatívákkal tudják helyettesíteni.

Erre alkalmas a tofu, a tempeh, a növényi alapú tejitalok, például a mandulatej vagy a zabital és a hüvelyesek. A különféle alternatívákat biobolt, diétás szaküzlet, a tej helyettesítőit akár barista szaküzlet, de már sok élelmiszerbolt polcain is megtalálni.

hús helyettesítése

A hagyományos ételeket különféle alternatívákkal lehet helyettesíteni. / Kép forrása: Freepik.com

Pescatáriánus étrend

A pescatáriánus étrend valahol a vegetáriánus és a hagyományos, állati eredetű ételeket tartalmazó étrend között helyezkedik el. Követői nem fogyasztanak húst, de halat és tengeri herkentyűket igen, és sok esetben tejtermékek és tojás is megengedett az étrendjükben.

Ez az étrend lehetőséget nyújt arra, hogy a vegetáriánus életmód előnyeit ötvözzék a halak és tengeri állatok fogyasztásával, amelyek gazdagok omega-3 zsírsavakban és egyéb fontos tápanyagokban.

Az étrend előnye is többek között ebben rejlik, különösen jótékony lehet a szív- és érrendszerre, mert a halakban található omega-3 zsírsavak segíthetnek a koleszterinszint és a gyulladások csökkentésében.

Ugyanakkor azok, akik ezt az étrendet választják, továbbra is kihasználhatják a növényi alapú étrend előnyeit, mint például a rostban gazdag zöldségek és gyümölcsök fogyasztását.

A hagyományos ételek helyettesítési lehetőségei

A növényi étrend egyik legnagyobb kihívása a hagyományos állati eredetű ételek helyettesítése. Nem csak az ízek szempontjából, hanem a fentebb is említett étrendekből kimaradó tápanyagokat, vitaminokat is fontos pótolni.

Szerencsére napjainkban már egyre több ilyen alternatíva áll rendelkezésre, amelyek segítségével hiányérzet nélkül helyettesíthetőek ezek az ételek.

Tej helyett növényi italok

A tehéntej helyettesítésére számtalan növényi ital létezik, ilyen a zabtej, a szójatej, a borsóital vagy a mandulatej. Állaguk, ízük és összetételük is eltérő, de könnyen ki lehet tapasztalni, hogy ki melyik ízvilágot preferálja kávékhoz, gabonapehelyhez vagy sütéshez. Fehérjetartalmuk magas, így ebből a szempontból is megfelelően helyettesítik a hagyományos tejet.

Lehetőségek a hús helyettesítésére

A növényi étrendet követők számára a hús helyettesítése az egyik legfontosabb kérdés. A legismertebb, leggyakrabban használt helyettesítő a tofu. Népszerűségét különféle ízesítéseinek, textúráinak és magas fehérjetartalmának köszönheti.

A bab, lencse és csicseriborsó is remek fehérjeforrások, ezek a hüvelyesek sokféleképpen felhasználhatóak különböző ételekben. A húst gyakran helyettesítik a tempeh és a seitan változataival, utóbbi íze nagyon hasonlít a húsra, ezért egyre többen alkalmazzák.

Lehet helyettesíteni a tojást?

Furcsán hangozhat, de a tojásra is van alternatíva, nem is egy. A növényi étrendben a tojásra leginkább sütéshez lehet szükség. A chiamag és a lenmag vízbe áztatva géles állagúvá válnak, és remek kötőanyagként működnek a sütéshez. A csicseriborsó főzővize, az úgynevezett aquafaba, habbá verve tökéletes alternatívája a tojásfehérjének süteményekhez.

Egy jól összeállított növényi alapú étrend tehát nemcsak az egészségedet javíthatja, hanem hozzájárulhat a környezet védelméhez és az állatvédelemhez is. Ahhoz azonban, hogy hosszú távon fenntartható és tápláló legyen, érdemes figyelmet fordítani a változatosságra és a megfelelő tápanyagpótlásra.

Képek forrása: Freepik.com

Hirdetés (X)