Talán vannak olyanok, akik hallották már a következő kifejezéseket: workaholic, azaz munkamániás, illetve work-life balance, vagyis munka-magánélet egyensúlya. És persze ide tartozik még a burn out, magyarul kiégés is!
Azt tapasztaljuk ugyanis, hogy nagyon sokan vannak, akik túlhajtják magukat, rengeteget dolgoznak, ez pedig hosszú távon nem tesz jót sem a testi, sem a lelki egészségnek. Nemcsak a vezetőket és a multiknál dolgozókat érinti a probléma, hanem a szakmunkásokat, betanított munkásokat is.
Nemrégiben egy álláshirdető oldalon, a PécsÁllás honlapján ezt találtuk: Betanított munkakörben gépkezelő, kábelszerelő állás Pécsett, egy műszakos munkarendben. Nem is csodálkozunk azon, hogy az állást szinte azonnal betöltötték, hiszen ezen a területen az egy műszakos munkavégzés nagyon ritka, így aki rálel egy ilyen lehetőségre, az nagyon szerencsésnek érezheti magát.
Miért fontos, hogy hány műszakban dolgozik valaki?
Az emberek szeretik a biztonságot, kiszámíthatóságot, ezért a legtöbben egy olyan munkahelyet keresnek, ahol kötött a munkaidő. Ha tudjuk előre, hogy reggel 8-tól délután 4-ig kell az irodában lennünk, és csak utána tervezhetünk bármit, akkor előre kalkulálhatunk. Például kitalálhatjuk, hogy hétfőnként edzésre megyünk majd, kedden fodrászhoz, szerdán vagy pénteken jöhet a nagybevásárlás.
Ha hatékonyan osztjuk be az időnket, az mindenkinek jó: a családtagjaink, barátaink is profitálhatnak belőle, nem csupán mi magunk. Lelkileg kiegyensúlyozottabbá válunk, meg lesznek a teveink egy adott időszakra.
Más a helyzet azokkal, akik gyárakban, üzemekben vállalnak munkát: ők gyakran két vagy három műszakos munkarendben dolgoznak. Ez nemcsak testileg kimerítő, hanem szellemileg és pszichésen is. Hosszú távon nem is lehet ezt sokáig bírni.
Az éjszakai műszak hátrányai
Az éjszakai műszakok a legkárosabbak: a cirkadián ritmus szerint az embernek ilyenkor aludnia kellene. A fények, az aktivitás hatással van a melatonin termelődésére – ez az a hormon, amely felelős az alvás-ébrenlét ciklusunkért.
Nem véletlenül mondják, hogy lefekvés előtt már ne nézzünk tévét, ne mobilozzunk, hallgassunk halk, megnyugtató zenéket, kerüljük a stresszt és az edzéseket se az esti órákra időzítsük.
Ha valaki rendszeresen átdolgozza az éjszakát, annak felborul a bioritmusa, nehezebben tud regenerálódni, hiszen a nappali fényviszonyok között nehezebben alszik majd el. Mindezek kimerültséghez, magas vérnyomáshoz vezethet, de számos más nyavalyával is számolni lehet.
A stressz is fontos tényező
A munkavállalók esetében azonban a nagyfokú stressz az, ami még káros hatással lehet az egészségre. Túl nagy követelményeket támasztanak? Arrogáns a főnök, lekezelőek a munkatársak? A kiégés megelőzése miatt muszáj lesz váltanunk.
De akkor is álljunk meg elgondolkodni egy pillanatra, ha túl szép minden, imádjuk a munkánkat: ha azt vesszük észre, hogy még a hétvégét is átdolgozzuk ahelyett, hogy a családunkkal lennénk, érdemes egy kis pihenőt tartani, hogy egyensúlyba kerüljön a munka és a magánélet.
Kép forrása: Pixabay.com
Hirdetés (X)