Mi a HTML és hogyan használjuk?

Mi a HTML jelentése

A HTML egy, a weboldalak készítéséhez kifejlesztett leíró nyelv, ami internetes szabvánnyá vált. A jelenleg használt változata a HTML5, amit a jövőben az XHTML vált majd fel a tervek szerint. A név a HyperText Markup Language, azaz hiperszöveges jelölőnyelv angol mozaikszava. A magyar megfelelőt itthon sem igazán használjuk, a köztudatban maradt a HTML.

Mi köze a keresőoptimalizáláshoz a HTML-nek? A HTML-ről a legtöbben csak annyit tudnak, hogy a weblapok készítéséhez alkalmazzák a szakemberek. Azzal már kevesen vannak tisztában, hogy a Google keresőrobotok az oldalak HTML kódjait is feltérképezik, és nem mindegy, hogy mi az, amit ott találnak. Így nemcsak a fejlesztők, de a SEO szakemberek számára is szükséges az ismerete.

Kis HTML történet

Pár évtizede még minden honlapot HTML-ből kódoltak le a hozzáértők. Ez persze a tervezésen meg is látszott. A webdesign még nem számított elsődleges szempontnak, hiszen a weblapok száma jóval kevesebb volt. Nem az előugró ablakok, a színek vagy beúszó feliratok kápráztatták el a nézelődőket, hiszen az is nagy szám volt, ha egy cég honlappal rendelkezett.

A látványos honlapok hiányában a megrendelői követelmények sem voltak magas szintűek, a funkcionalitás volt a lényeg, vagy az, hogy olyan legyen, mint a konkurens cégé. A fejlesztők pedig lekódolták az oldalt, ahogy az előzőt is: ezért fordulhatott elő, hogy a net tele volt szinte megszólalásig ugyanolyan weblapokkal.

Ez mára megváltozott, a WordPress és más tartalomkezelő rendszerek megjelenése és gyors elterjedése megkönnyíti a dolgunkat. Természetesen, ha a weboldalunk keresőoptimalizálni szeretnénk, akkor akár a kulcsszókutatásról, akár a linképítésről van szó, bizony mindegyik összefüggésbe hozható a HTML-lel.

Ezért érdemes kissé megismerkedni ezzel a jelölőnyelvvel, és segíteni a robotok munkáját, valamint az oldalunk helyezésére is ráerősíteni. Ha pedig erre nincs idő vagy késztetés, még mindig ott van a SEO mentor, aki segít!

HTML alapok ízelítőül

A HTML jelölő nyelv elemek, kódok segítségével határozza meg weboldalunk kinézetét. A formázás, a szöveg, kép, videó de a hang, táblázatok és más szerkezeti elemek helye és elhelyezkedésének módja is megadható segítségével.

Három fő szerkezeti elemből áll:

  1. Címkék – Tagek

Utasításokat adnak a honlap egy adott részének megjelenítéséhez. HTML tagek például a <h1> vagy a <h4>, amik címsorokat jelölnek. A weboldalnak három Taget mindenképp tartalmaznia kell:

<!DOCTYPE html> –   Meghatározza, hogy a dokumentum, HTML5 dokumentum

</head> –   Meta információkat tartalmaz

<body> –   Meghatározza a dokumentum törzsét

  1. Tulajdonság – Attribútum – A specifikációk jelölésére alkalmas.
  2. Elem – Elemnek nevezzük azt, aminek felépítése: nyitó címke, tartalom és záró címke.

A HTML az oldalra érkezők számára nem látható, de van arra lehetőség, hogy megvizsgálja az érdeklődő. Ehhez a jobb egér gombot kell kattintani és az „oldal forrásának megtekintése” menüpontot választva már fel is tárul előttünk az adott weboldal „csontváza”.

Ebből a csupasz vázból látványos megoldás a CSS és a JavaScript megjelenésével születhetett. Előbbi a kinézetért felelős, míg utóbbi a belső rendszerekért, a weboldal dinamikájáért.

Az így született eredményt a böngészők az általunk látott weblapként jelenítik meg. Ez általában véve minden böngészőben ugyanúgy jelenik meg, de néha előfordulhatnak apróbb eltérések. Ezért, ha magunk kódoljuk az oldalt, érdemes több böngészőben is megnézni azt, mielőtt publikussá tennénk.

Mi a különbség a HTML és a HTML5 között?

A HTML2 1995-ben, a HTML3 és a 4 számú is 1997-ben jelent meg. A mostani verzió, a HTML5 2015-ben, míg frissítése, a HTML5.2 2017-ben indult útjára.

A HTML a kezdet kezdetén csak egyszerű webszövegek megjelenítésére volt alkalmas, míg a mai változat már a képek, videók, animációk vagy hangfájlok, illetve ezek kombinációjának kezelésére is képes.

Sőt, keresztplatformos, mivel a felhasználók már nem csupán asztali gépen vagy laptopon, hanem tableten, okostelefonon, okosórán és smart tévén is szeretnék elérni a webhelyeket.

Megtanulnád? Kérd egy SEO mentor segítségét! Bonyolultnak érzed? Válaszd a SEO szolgáltatásokat és ezzel nem kell foglalkoznod!

Kép forrása: Freepik.com

Hirdetés (X)