Mit tehet a szülő, ha zaklatják a gyermekét?

zaklatás

Egy 2022-es kutatás szerint a magyar diákok több mint felét zaklatták vagy zaklatják rendszeresen az iskolában fizikai, lelki vagy verbális erőszak formájában. Ez az aggasztó arány arra kell, hogy motiválja a szülőket, hogy tegyenek az iskolai bántalmazás ellen. De hogyan? Cikkünk ebben nyújt segítséget.

Megszakad a szülő szíve, ha azt látja, hogy gyermekének nehézségei vannak vagy bántalmazás áldozata, és mindezek tetejében sokszor még tehetetlenséget is érez. Az Onlinepszichológus.net blogcikkei segítségükre lehetnek számos olyan problémában, mint például az iskolai bántalmazás.

Mi az iskolai zaklatás?

Iskolai zaklatásról akkor beszélünk, amikor a gyermeket kortársai – egy vagy több iskolatársa – bántalmazza szóban, becsmérli, csúfolja vagy fizikai erőszakot alkalmaz irányában. A zaklatás megjelenhet az osztályteremben, de nagy arányban a közösségi médiában is, sőt, utóbbira lassan több példa van.

Kritérium még, hogy a bántalmazás folyamatos, hosszú ideig áll fenn, illetve az áldozat nem tudja megvédeni magát ellene, mert gyengébb a támadónál testileg vagy lelkileg.

Valódi oka nincs, csupán az, hogy az áldozat kiszolgáltatottságát, sebezhetőségét látva a támadó pont őt választotta arra a célra, hogy megalázza az osztály előtt. Mivel egyenlőtlenek az erőviszonyok, a zaklató fél mintegy a pozíciója megerősítésére, népszerűségének növelésére használja, hogy bántja a kisebbet, amibe általában nem avatkozik közbe senki, sőt!

A zaklatás csoportjelenség, nem két ember közti konfliktusról van szó, megjelennek a helyzetben más felek is: a szemlélők, jobb esetben a védelmezők is.

A zaklatás következményei

Az áldozatra komoly pszichés terhet ró, ha egy kortársa kipécézte magának és mindennapossá vált a bántalmazás, ami ellen képtelen védekezni. Többek között

  • Folyamatos stressz terheli őt,
  • Önbecsülése csökken,
  • Koncentrációs problémák jelentkezhetnek nála,
  • Fizikai tünetek is felléphetnek, például fejfájás, alvási nehézségek, hányinger, szorongás,
  • Hosszú távon pedig romolhat az iskolai teljesítménye is.

Mit tehet ellene a szülő?

Az őt érő konstans stressz miatt a zaklatott diák nem mindig képes beismerni magának, hogy baj van, így az is nehézséget okoz számára, hogy elmondja valakinek a történteket és segítséget kérjen.

Ha a gyermeke eljut odáig, hogy szeretne beszélni a zaklatásról, fontos, hogy a szülő nyugodt maradjon, legyen elfogadó és megértő, kíváncsi a részletekre. Biztosítsa arról gyermekét, hogy minden rendben lesz, hogy nem hibás a történtekért. Ezek után pedig kérdezze őt meg arról, hogy szerinte mi lenne a megoldás. Furcsán hangozhat, de nagyon lényeges, hogy a gyermek döntse el a számára elfogadható segítség formáját.

Ha az osztályfőnök vagy iskolapszichológus felé irányuló jelzés nem teszi meg a hatását, iskolaváltáson is érdemes elgondolkozni. A gyermek pedig pszichológus segítségét is igénybe veheti, hogy feldolgozza a történteket.

Kép forrása: Pexels.com

Hirdetés (X)